retsag.hu > Városunk > Képtár > Megemlékezés az 1848/49-es forradalomról
Frissítve: 2022.03.23.
-
-
Megemlékezés az 1848/49-es forradalomról - 2022

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc Magyarország történetének egyik meghatározó eseménye, ami egyszerre törekedett az egyéni szabadságjogok kivívására és a nemzeti önrendelkezés megteremtésére. A bécsi forradalom hírére a pesti fiatalok a cselekvés útjára léptek. Reggel a Pilvax kávéházból indultak el történelmi útjukra. Először az egyetemeket járták végig. Lefoglalták a Landerer és Heckenast nyomdájának egyik gépét, és kinyomtatták a Nemzeti dalt és a Tizenkét pontot. A Nemzeti Múzeum előtt nagygyűlést tartottak. A pesti városháza elé vonultak és a városi tanáccsal elfogadtatták a tizenkét pontot. Megalakult a Közbátorsági Bizottmány. Elnöke Irányi Dániel lett. A tömeg Budára vonult, hogy a Helytartótanács
engedje szabadon a sajtóvétség miatt fogva tartott Táncsics Mihályt, és engedélyezze a Nemzetőrség szervezését. A tömeghez ekkor már csatlakozott Nyáry Pál, Klauzál Gábor és a liberális nemesség más képviselői. Táncsicsot lelkes diadalmenet kísérte Pestre.  Este a Nemzeti Színházban a Bánk bán díszelőadásával ünnepelték a forradalom győzelmét.

A  Városi Művelődési Központban ünnepi megemlékezésre március 11-én pénteken került sor. Az ünnepi beszéd után, melyet Rétság város polgármesterétől hallhattunk, átadásra kerültek a "Rétság Egészségügyéért Életpálya díjak. Dr. Katona Ernő posztumusz részesült a díjban, Dr. Szájbely Ernő 50 éves fogorvosi és közéleti tevékenységéért vehette át a díjat.
Az ünnepi műsorban közreműködtek:  Szájbely Zsolt - vers,  A Rétsági Általános Iskola diákjai, Kereplő Néptánc Együttes táncosai - ünnepi összeállítás.
A megemlékezés az 1848-49-es forradalom és szabadságharc rétsági mártírjainak emléktáblájánál zárult, ahol koszorúk, virágok kerültek elhelyezésre.
 

Városi Művelődési Központ és Könyvtár 
 
 
-
Linkajánló a témához: